piątek, 12 kwietnia 2019

Dużo to znaczy mało? Mało znaczy dużo? Przeciwieństwa


Przygotowałam dla Was dzisiaj karty z przeciwieństwami (do pobrania tutaj).



Uważam, że takie karty to świetny materiał dla maluchów, ponieważ wprowadzają podstawowe pojęcia dotyczące wielkości, takie jak duży/mały, wysoki/niski itp.

Karty, które przygotowałam są kontrastowe.Zrobiłam tak po to, aby nie rozpraszać uwagi dziecka. Dziecko widzi zdecydowanie więcej niż dorosły. Zwraca uwagę na takie szczegóły, których my nie zauważamy. Zwróciliście uwagę, jak często Wasze dziecko przyklęka na chodniku, bo zobaczyło kowala bezskrzydłego? Albo nagle ciągnie Waszą dłoń aby się cofnąć, bo za płotem wypatrzyło trzmiela? I nie wynika to z tego, że dziecko jest dużo niższe, więc łatwiej mu zauważyć robaka na chodniku. To efekt jego wrodzonej ciekawości, chęci eksplorowania świata, doświadczania i obserwacji.
Wróćmy jednak do kart ;). Para kart składa się z takiego samego obrazka , różniącego się między sobą tylko rozmiarem. Zgodnie z zasadą tworzenia pomocy w pedagogice Marii Montessori, karty te:
  • są estetycznie i wyraźnie wykonane – zasada estetyki,
  • poszczególne pary kart zawierają taką samą prostą grafikę, różniącą się jedynie rozmiarem – zasada izolacji jednej trudności,
  • dzięki temu, że karty różnią się tylko jednym elementem łatwo jest skontrolować swój błąd – zasada kontroli błędów,
  • moim zdaniem karty wprowadzają dziecko do dalszych etapów rozróżniania wielkości, są wstępem do bloków z cylindrami (więcej tutaj) – zasada logicznej kontynuacji.

Karty te są kontrastowe, a to oznacza, że mogą być wykorzystane już przy maleńkich dzieciach. Mam nadzieję, że przydadzą się Wam. Czekam na Wasze pomysły na inne wykorzystanie kart :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz