piątek, 29 marca 2019

Cudowny świat

"I hear babies crying, I watch them grow
They'll learn much more than I'll never know
And I think to myself what a wonderful world
Yes I think to myself what a wonderful world"
                                                                           Louis Armstrong "What a Wonderful World"


 Takie czasy. Cały świat jest w zasięgu ręki. 



Powiedzenie "świat jest mały" nabrało innego znaczenia. Nie mnie oceniać, czy to dobrze, czy nie. Jedno jest pewne - świat jest piękny i ma wiele do zaoferowania. Dbajmy o to :) Uważam, że aby dbać o coś, należy to dobrze poznać. My próbujemy, choć wierzę, że świat ma do zaoferowania tak wiele, że umysł ludzki, choćby najtęższy, nie jest w stanie pojąć go całego. Zwłaszcza, że kryje jeszcze wiele niespodzianek. 

Kiedy człowiek zaczyna poznawać świat? Jestem przekonana, że już w łonie matki. To czego go uczymy to tylko fragment poznania. Jest to jednak ważny element, aby wiele zrozumieć. 
Kontynuując poznawanie świata przygotowałam dla moich synów formy lądów i wód (tutorial w przygotowaniu).



Moje dzieci znają już dobrze globus z lądami i wodami, przyszedł czas na poznanie kontynentów. 



Globus z lądami i wodami zrobiliśmy sami.


Wykorzystaliśmy stary globus, który za długo stał na parapecie i cały wyblakł. Odrysowałam więc markerem permanentnym kontury kontynentów (marker permanentny "wychodzi" spod farby, więc nawet zamalowany jest widoczny. Pomalowaliśmy nasz globus na niebiesko farbą akrylową. Kontynenty posmarowaliśmy klejem do drewna i zasypaliśmy pisakiem. Piasek był zwykły - z piaskownicy. Przesialiśmy go przez drobne kuchenne sitko i uprażyliśmy w piekarniku - godzina w 180stC. Na koniec zabezpieczyliśmy wszystko bezbarwnym lakierem w spreju. Gdy dzieci już zapoznały się z globusem i przestał być dla nich atrakcyjny, wprowadziliśmy kolory. Po prostu pomalowaliśmy kontynenty z piasku na odpowiednie kolory.

Tak powstał nasz globus, który jest pomocą bardzo lubianą przez moje dzieci.



Uczymy się nazw kontynentów. Korzystamy z naszego globusa, dzięki któremu możemy także ręką doświadczać kształtów poszczególnych lądów.  Pracujemy również z kartami. Karty do pobrania tutaj.






















Mapa świata to mój konik. Niedługo zaprezentuję Wam nowe pomysły na pracę z mapą. 

Pozdrawiam :)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz